Հետազոտության համար դիտարկվել են հանրապետության առավել խոշոր 5 քաղաքներում` Երևանում, Վանաձորում, Գյումրիում, Արմավիրում և Էջմիածնում գործունեություն իրականացնող թվով 729 ՓՄՁ-ներ, որոնց 93.8%-ը գերփոքր է, 5.1%-ը` փոքր, իսկ մոտ 1%-ը` միջին (դասակարգումը կատարված է համաձայն Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության մասին ՀՀ օրենքի):
Ընդհանուր առմամբ 2018թ.-ի համեմատ, 2019թ.-ին փոքր և միջին չափի ընկերությունները ձեռնարկատիրական մթնոլորտի և սեփական տնտեսական վիճակի ոչ զգալի, բայց դրական փոփոխություն են արձանագրվել: Ըստ ոլորտների, էական բարելավում է նկատվել անշարժ գույքի ոլորտում գործող ընկերությունների մոտ, ինչը կարելի է բացատրել անշարժ գույքի գների նկատվող աճով: Նույն ժամանակահատվածում առևտրի ոլորտում գործունեություն իրականացնող ՓՄՁ-ները արձանագրել են զգալի վատթարացում: Ավելի մեծ դժգոհություն առկա է հիմնականում ներմուծմամբ զբաղվող ՓՄՁ-ների մոտ, իսկ արտահանողների մոտ արձանագրվել է բարելավում:
Հաշվի առնելով ՓՄՁ ոլորտի զարգացման համար ֆինանսական միջոցների մատչելիության կարևորագույն խնդիրը, առանձնակի ուշադրություն է դարձվել ՓՄՁ համագործակցությանը բանկերի հետ: Դիտարկված ՓՄՁ-ների 86%-ը նշել է, որ վերջին 3 տարում համագործակցել է բանկերի հետ, այսինքն օգտվել է որևէ ծառայությունից, ինչը դրական է անդրադարձել նրանց գործունեության վրա: ՓՄՁ-ների համար առավել պահանջված բանկային պրոդուկտներն են վարկերը և փոխանցումները, իսկ բանկ ընտրելիս` ամենակարևոր գործոնը սպասարկման արագությունն է, որակը, սակագները, անձնակազմի պրոֆեսիոնալիզմը և այլն:
«Ամերիա» ՓԲ ընկերության կողմից կատարված նմանատիպ վերջին հետազոտության համեմատ (2012թ.) ՓՄՁ-ները կատարում են ավելի շատ կարճաժամկետ ներդրումներ, ինչպիսիք են, օրինակ, պաշարները (working capital), վերանորոգում և այլն, և համեմատաբար քիչ են երկարաժամկետ ներդրումները, օրինակ` ոչ նյութական ակտիվները, կամ շենք-շինությունները:
Կարևորելով ֆինանսական ոլորտում նորարար և թվային տեխնոլոգիաների կիրառումը, «Ամերիա» ՓԲԸ-ի հետազոտությունը ներառում է նաև հեռահար ծառայությունների պահանջարկի ուսումնասիրությունը: Պարզվել է, որ միջինում 10 ձեռնարկությունից 6-ը նախընտրում է զարգացած մասնաճյուղերի ցանցը, իսկ 4-ը` հեռահար բանկինգը, ընդ որում, որքան մեծ է ՓՄՁ-ն, այնքան ավելի է կարևորվում հեռահար բանկինգի առկայությունը:
Նշենք, որ «Ամերիա» ՓԲԸ կողմից ՓՄՁ ոլորտի համապարփակ հետազոտությունն իրականացվում է արդեն երկրորդ անգամ. առաջինն իրականացվել է 2013թ.-ին: Աշխատանքները հիմնված են ինչպես երկրորդային (առկա հրապարակումներ և տեղեկատվություն) այնպես էլ առաջնային տվյալների՝ «Ամերիա» ՓԲԸ կողմից նախաձեռնած ՓՄՁ ոլորտի հետազոտության արդյունքների վրա: Առանձնակի ուշադրություն է դարձվել նաև այլ երկրներում նույն ոլորտի զարգացումների հետ համադիրներին:

ЗАО «Америя» произвело всестороннее исследование сектора малых и средних предприятий, которое позволяет эффективно оценить текущее положение в секторе, ожидания и перспективы развития. Работа была выполнена на основании информации, собранной в 2019г., и является исключительной, благодаря исчерпывающему описанию, отраслевым прогнозам и экспертным оценкам.
В процессе исследования были изучены 729 малых и средних предприятий, действующих в 5 крупнейших городах республики – Ереване, Ванадзоре, Гюмри, Армавире и Эчмиадзине, в том числе 93,8% микро, 5,1% малых и около 1% – средних предприятий (классификация произведена в соответствии с Законом РА «О государственной поддержке малого и среднего предпринимательства»).
В целом, по сравнению с 2018г., в 2019г. в среде малых и средних компаний было отмечено пусть небольшое, но положительное изменение атмосферы предпринимательства и собственного экономического положения. Если рассматривать по отдельным секторам, существенно улучшилось положение компаний сектора недвижимости, что можно объяснить заметным ростом цен на недвижимое имущество. За тот же период времени положение МСП, осуществляющих свою деятельность в секторе торговли, значительно ухудшилось. Наибольшее недовольство наблюдается среди МСП, занимающихся, главным образом, импортом, в то время как положение экспортеров улучшилось.
Учитывая исключительную важность доступа к финансированию для развития сектора МСП, особое внимание было уделено сотрудничеству МСП с банками. 86% опрошенных МСП отметили, что сотрудничали с банками в течение последних 3 лет, то есть пользовались теми или иными услугами, что положительно сказалось на их деятельности. Наибольшим спросом среди банковских продуктов у МСП пользуются кредиты и денежные переводы, а наиболее важными факторами при выборе банка являются скорость и качество обслуживания, тарифы, профессионализм персонала и т.д.
По сравнению с результатами предыдущего подобного исследования, проведенного ЗАО «Америя» (в 2012г.), в настоящее время МСП производят больше краткосрочных инвестиций, например, инвестиций в оборотный капитал, ремонт и т.п., и относительно меньше долгосрочных инвестиций, например, инвестиций в нематериальные активы или здания и сооружения.
Придавая особое значение применению инновационных и цифровых технологий в финансовом секторе, в рамках исследования ЗАО «Америя» был также изучен спрос на дистанционные банковские услуги. Как выяснилось, в среднем 6 из 10 компаний предпочитают развитую сеть филиалов, а 4 отдают предпочтение дистанционным банковским услугам; при этом, чем больше МСП, тем важнее для него наличие дистанционного банкинга.
Отметим, что это уже второе всестороннее исследование сектора МСП со стороны ЗАО «Америя»; первое было произведено в 2013г. Работы основывались как на вторичных (доступные публикации и информация), так и на первичных данных, т.е. на результатах изучения сектора МСП, предпринятого со стороны ЗАО «Америя». Особое внимание было уделено также сопоставимым данным по сектору в других странах.